Zinedine Zidane do të marrë 17 lojtarë me vete për ndeshjen e Real Madridit kundër Huesca në El Alcoraz të shtunën. Skuadra mysafire tani është në limite, me vetëm dy lojtarë të ekipit të parë që pritet të jenë në stol – pjesa tjetër janë të rinj.
Skuadra e Zidane ishte dobësuar tashmë në janar kur të dy Luka Jovic dhe Martin Odegaard u lejuan të largoheshin në formë huazimi. Më 14 janar, Los Blancos caktoi një skuadër prej 22 lojtarësh për Supercopa de Espana në Andaluzi.

Në atë kohë, Dani Carvajal dhe Rodrygo ishin mungesa për shkak të lëndimit, ndërsa Jovic u huazua në Eintracht Frankfurt. Gjatë Supercopa, Zidane humbi kapitenin Sergio Ramos nga një dëmtim i cili e ka mbajtur atë jashtë veprimit që nga ajo kohë. Më 22 janar, Fede Valverde pësoi një dëmtim të muskujve. Pesë ditë më vonë, dalja e Odegaard në Arsenal u zyrtarizua dhe Lucas Vazquez gjithashtu pësoi një dëmtim.

Tre ditë pas kësaj, Nacho doli pozitiv për koronavirus, megjithëse u kthye në kohë për t’u përballur me Huescan të shtunën pasdite. Më 30 janar, Eder Militao mori një pezullim për kartonin e kuq kundër Levante, ndërsa dëmtimi muskulor i Eden Hazard u zbulua katër ditë më vonë. Pastaj, sikur gjërat të mos përkeqësoheshin shumë, Isco u tërhoq nga skuadra për shkak të një dëmtimi tjetër.

E gjithë kjo e lë Zidane të jetë në gjendje të përmendë vetëm gjashtë zëvendësues.
Nëse nuk ka ndonjë surprizë, stoli do të përbëhet nga Marcelo, Mariano, Victor Chust dhe Marvin Park, plus portierët Andriy Lunin dhe Diego Altube.