Sot ne ora 15.30 ka nje event te mirepritur dhe thuajse te harruar per te gjithe shqiptaret e mbyllur brenda, sidomos meshkujt: kampionati gjerman eshte i pari qe po rikthehet, pas krizes se coronavirus. E gjithë bota do të shikojë në Gjermani, për të parë se si ne e bëjmë rikthimin e futbollit, “tha shefi i Bayern Munich Hansi Flick. “Nëse arrijmë të sigurojmë që sezoni të vazhdojë, ai do të dërgojë një sinjal për të gjitha ligat.”

Po te tjeret? Italia, Anglia etj? Ne Itali ne 18 maj rinis stervitja e skuadrave te futbollit ne grup, ndersa tani lojtaret po sterviten ne menyre individuale. Ndersa ndeshjet do te rinisin ne 20 qershor. Ne Angli Arsenali ishin të parët që mirëpritën anëtarët e skuadrës së tyre të parë në 27 Prill. Lojtarëve u është lejuar të kthehen në terrenin e tyre të stërvitjes në Londër, por do të vazhdojnë të stërviten individualisht në përputhje me udhëzimet e qeverisë për shëndetin.

Ne ujra te ngjashme notojne edhe Kampionati Spanjol qe pritet te rifilloje ne qershor, por edhe ai skocez, holandez etj. E tepert te kujtohet se ndeshjet kudo ne Evrope do te luhen ne stadiume bosh, pa spektatore. Megjithate sot ne televizor ka sport. Ky eshte lajmi i pare i mire!!!