Vinicius Junior e zemëroi Gerard Piquen gjatë El Clasicos të së dielës mes Real Madridit dhe Barcelonës, me brazilianin që doli triumfues duke shënuar njërin prej dy golave të fitores së skuadrës së tij. Sul muesi brazilian u rrëzua në zonën në Barçës dhe kërkoi penallti, por antikat e tij nuk u pritën këndshëm nga mbrojtësi spanjoll.

Kërkesat e Viniciusit për penallti e zem ëruan Piquen, siç u pa edhe në videot e publikuara pas ndeshjes. Pique e konfrontoi brazilianin, duke i thënë: “A je çmendur, çfarë nuk shkon me ty?” “A je çme ndur?” pyeti Pique. “Nuk të preka fare. Nuk të preka”, i tha ai.