Dikur tronidste portat në Serie A, kur luante me Roma apo Juventus, por më pas vendosi të braktiste futbollin… Më 13 maj 2016, Pablo Daniel Osvaldo do të tërhiqej me fanelën e Boca Juniors në “Bombonera” për t’iu dedikuar karrierës dhe hobit të tij si këngëtar i muzikës “rock” duke formuar edhe një grup!

Megjithatë, pas 4 vitesh, vendosi që të rikthej te futbolli, te dashuria e tifozëve. Ridebutimi i tij erdhi në sfidën e luajtur mbrëmjen e 16 shkurtit, në “Monumental” të Buenos Aires, ndaj River Plate. Pablo Osvaldo u aktivuzua 16 minuta nga fundi i takimit dhe River po fitonte 1-0! Madje, provoi edhe të shënonte një eurogol me parabolë pasi pa portierin Armani jashtë porte… Për pak sa nuk shënoi, për t’i dhënë kapitullit të ri një tjetër magji, me gola që vetëm Osvaldo na ka mësuar të shohim!