Rekordmeni i Champions: Strakosha është e ardhmja për 10 vite… – Lexo.al

Rekordmeni i Champions: Strakosha është e ardhmja për 10 vite…

Marko Balota është një legjendë në futbollin italian dhe jo vetëm. Ish-portieri i njohur italian, mban disa rekorde kombëtare e ndërkombëtare për jetgjatësinë në këtë rol. Ai është lojtari më i vjetër që ka luajtur si në Serinë A, ashtu edhe në Ligën e Kampioenve, ku ka zbritur në fushë me Lacion në moshën 43 vjec e 252 ditë.

Një legjendë e mriëfilltë për tifozët e Lacios, ai nuk ka ngurruar të flasë me superlativa për atë që aktualisht mbron katërkëndorin e kësaj skuadre, Thomas Strakoshën, duke qenë i sigurt se tani ai është e ardhmja e klubit.

“Ai është e tashmja dhe e ardhmja e Lacios për 10 vitet e ardhshme. Në këtë moment është mes 4/5 portierëve më të mirë në futbollin italian. Kur Bufon të tërhiqet, ndërsa Donaruma të largohet nga Italia, në podiumin e kampionatit italian do të jenë ai, Handanoviç dhe Allison”, theksoi Balota.