MSH: Vdes në spital 73-vjeçarja, nuk i mbijetoi dot virusit të gripit – Lexo.al

MSH: Vdes në spital 73-vjeçarja, nuk i mbijetoi dot virusit të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka dhënë informacion mbi rastin e tretë të konfirmuar, ku një 73-vjeçare nga Kukësi ka ndërruar jetë në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë. Pas analizave nga ISHP ka rezultuar se ishte prekur nga virusi i gripit të stinës AH3N2.

“Ministria e Shëndetësisë informon se pacientja Z. R., 73 vjeç, nga Kukësi, e shtruar në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” më datë 08/01/2017, me diagnozë “Tromboemboli Pulmonare Bilaterale, SPOK, stadi i katërt, dhe me Insufiçencë Respiratore,” e cila, në përgjigje të mostrave ekzaminuara nga ISHP ka rezultuar pozitive për virusin e gripit të stinës AH3N2, ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme.

Ky është rasti i tretë i konfirmuar, pas dy rasteve të raportuara në dt. 5/1/2017 nga Ministria Shëndetësisë për persona që kanë ndërruar jetë, të cilët, përveç sëmundjeve të tjera, kanë rezultuar të prekur edhe nga virusi i gripit të stinës”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.