Manchester City-Napoli, “sarrismo” në shtëpinë e Guardiolës – Lexo.al

Manchester City-Napoli, “sarrismo” në shtëpinë e Guardiolës

Nesër mbrëma Manchester City-Napoli sjell me vete tema të ndryshme, duke filluar me konfrontimin mes Pep Guardiolës dhe Maurizio Sarri.

Është një ndjenjë e qartë se Manchester City-Napoli përfaqëson përkushtimin ndërkombëtar të Maurizio Sarrit. Pas viteve dhe viteve të kaluara në stendat e periferive, teknikët e Napolit po rishkruajnë pothuajse çdo rekord. Ekipi napolitan luan një futboll që pasqyron plotësisht kredo futbolli të ish-trajnerit të Empolit, shënon dhe ka arritur gjithashtu pjekurinë e duhur për të aspiratuar fitoren e Scudetto. Liga e Kampioneve është një diskutim i veçantë në kuptimin që nuk është një objektiv sezonal, por mund të veprojë si një palestër për të rritur edhe më shumë përvojën e ekipit dhe për të përhapur “sarrismo” edhe përtej kufirit kombëtar.

Tashmë “sarrismo”. Nesër mbrëma Maurizio Sarri do ta udhëheqë Napolin e tij kundër Manchester Cityt të Guardiolës. Nuk është aq shumë për trajnerin spanjoll në lojë blu, duke filluar me shtypjen e ofensivës ultra. Marrja e topit sa më shumë të jetë e mundur në mes të fushës kundërshtare favorizon tranzicionin sulmues që, nëse kryhet shpejt dhe me teknikë adekuate, shpesh rihmon me qëllime. Nuk është aftësia për të dominuar ndeshjen e topit në këmbë, me lëvizje të përhershme dhe trekëndësha të ngushta. Ashtu si edhe intuita e zgjidhjes së emergjencave me zgjidhje taktike për më të paimagjinueshme: vetëm të mendoni për atë që bëri Sarri me Mertens, i cili gjurmon atë që Guardiola vuri në dukje duke lëvizur Mascheranon në mbrojtje ose duke e bërë Delphin me kohë të pjesshme me detyra ndërtimi. Sarri, nesër, në Manchester nuk do të luajë në raundin e Ligës së Kampionëve, por afirmimin ndërkombëtar të futbollit në mënyrën e tij, e cila atëherë, megjithatë, është gjithashtu një pjesë e Guardiolës.

Solli në shqip E.H /Lexo.al/

Të ngjashme