Financimi rus për të desbabilizuar Shqipërinë/ Ambasadori Donald Lu takon Bashën në selinë blu – Lexo.al

Financimi rus për të desbabilizuar Shqipërinë/ Ambasadori Donald Lu takon Bashën në selinë blu

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Donald Lu, i është drejtuar selisë blu paraditen e sotme për të zhvilluar një takim me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Takimi ka nisur në selinë e Partisë Demokratike prej orës 12:00.

Ky takim vjen ne nje moment shume delikat per Bashen, i cili ka dal zbuluar me dokumenta qe eshte financuar nga Ruset. Nga ana tjeter, ai nuk e ka deklaruar kete financim ne KQZ pasi do rezultonte shkelje e ligjit. Me kete mosdeklarim, Basha serisht eshte ne shkelje te rende te ligjit.

Investigimi i medias prestigjoze amerikane Mother Jones dhe me pas i New York Times, ka nxjerre ne pah skandalin e 675 mije dollaresh, qe jane dhene nga oligarket rus pe Bashen qe ky i fundit me çadren e tij te destabilizoje Shqiperine./Lexo.al