Autoktonët – Lexo.al
Nga gojëdhëna tek teza e historianëve për përkrenaren e Skënderbeut. Ja si qëndron e vërteta…

Shumë fakte për Gjergj Kastriot Skënderbeut janë të zhytura në gojëdhëna folklorike popullore. Mund të.

FOTOLAJM/ Harta ruse e vitit 1881: Ja sa e madhe ishte Shqipëria

Harta e mësipërme është publikuar në rrjetet sociale, ndërsa është shfaqur si hartë e vjetër,.

Faik Konica për shqiptarët: Egërsira dhe kafshë, armiq të vetvetes!

Faik Konica njihet jo vetëm si një nga publicistët më të mirë, po edhe si.

Dossier/ Veshja e grave shqiptare në Athinë dhe mënyra e tyre e kërcimit në ceremonitë martesore

Në librin “Recherches sur les costumes, les mœurs, les usages religieux, civils et militaires des anciens.

Video/ Ja pse raca shqiptare është më superiorja në botë. Ky dokumentar do ju lërë me gojë hapur

Ky është një dokumentar, i cili fakton veçoritë e shqiptarëve dhe pse konsiderohen si raca.

Opozitari i parë, kush ishte Sheh Ibrahim Karbunara dhe fati i tij tragjik?

Ibrahim Shehu ishte një prej 16 deputetëve të opozitës së parë shqiptare që provoi fundin.

Rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës/ Ja çfarë ndodhi pak orë më pas! Deklarata e fortë e Dritëro Agollit!

Pasditen e 20 shkurtit 1991, pak orë pas rrëzimit të shtatores së diktatorit Enver Hoxha,.

Falsifikimi i hartave të Shqipërisë: ja e vërteta e vilajeteve shqiptare

Prej kohësh në rrjetet sociale po përhapen me shpejtësi virale disa ilustrime të kufijve të.

Fjalimi i rrallë i Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes, botuar në Gjermani 238 vite më parë

549 vjet më parë vdiq Heroi Kombëtar i Shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ai lindi në.

Cila është historia e “Shallvareve”, aty ku Enveri dhe Zogu ndiqnin garat me kuaj

Nga: Uvil ZAJMI/ Përveç vendalinjve, janë të paktë ata që e dinë se përse një nga zonat.