ANALIZA/ Çfarë do të thotë takimi Trump – Kim për Kinën? – Lexo.al

ANALIZA/ Çfarë do të thotë takimi Trump – Kim për Kinën?

Nga Shannon Tiezzi/

Kur lajmi u përhap më 8 mars se Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, pranoi një ftesë për t’u takuar me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ishte aq e papritur sa që edhe Sekretari i Shtetit i SHBA-ve Rex Tillerson dukej i kapur në befasi. Njoftimi duhet të ketë qenë dyfish i habitshëm, atëherë, në Kinë, ku presidenti Xi Jinping nuk ka treguar interes për të takuar Kim, pavarësisht aleancës nominale mes tyre.

Në konferencën e rregullt të shtypit të Ministrisë së Jashtme më 9 mars, zëdhënësi Geng Shuang përshëndeti zyrtarisht lajmin për një takim të mundshëm Trump – Kim. “Ne i mirëpresim mesazhet pozitive të transmetuara nga SHBA dhe DPRK-ja mbi dialogun e drejtpërdrejtë”, tha Geng, duke iu referuar emrit zyrtar të Koresë së Veriut, Republikës Popullore Demokratike të Koresë. “Çështja bërthamore e Gadishullit Korean po lëviz në drejtim të duhur drejt zgjidhjes së saj. Ne përgëzojmë plotësisht dhe mbështesim përpjekjet e bëra nga të gjitha palët relevante për të zgjidhur këtë çështje përmes dialogut dhe konsultimit”.

Më vonë, Geng shtoi se “Kina ka theksuar shumë herë se bërthama e çështjes së Gadishullit Korean është rreth kontradiktës midis DPRK-së dhe SHBA-së. Si palë drejtpërdrejtë të interesuara, DPRK dhe SHBA duhet të zhvillojnë dialog më shpejt sesa më vonë”.

Xi vetë i tha Trump në një telefonatë të 9 marsit se ai “e mirëpriti mundësinë e dialogut midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut”, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë.

Pavarësisht këtyre deklaratave, Kina ka arsye të shqetësohet për mënyrën se si po zhvillohet raundi aktual i diplomacisë. Kina është pa dyshim e lehtësuar që kërcënimi i luftës ndaj çështjes bërthamore të Koresë së Veriut ka rënë ndjeshëm. Megjithatë, takimet dhe diskutimet që kanë zvogëluar tensionet nuk kanë përfshirë Pekinin. Në vend të kësaj, dialogu ndër-korean ka udhëhequr rrugën, me Korenë e Jugut që ka qenë në komunikim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, ka pak indikacione se aleati i Kinës, Korea e Veriut, e ka informuar Pekinin në mënyrë të ngjashme.

Pas largimit nga Uashingtoni, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Koresë së Jugut, Chung Eui-yong, do të vizitojë Kinën dhe Rusinë në të ardhmen e afërt për të informuar qeveritë e tyre mbi rezultatet e udhëtimit të tij të fundit në Korenë e Veriut (një anëtar tjetër i delegacionit do të bëjë një udhëtim në Japoni). Megjithatë, në konferencën për shtyp të premten, Geng refuzoi të japë detaje se kur do të mbërrinte Chung dhe me kë do të takohej.

“Kinezët nuk kanë pothuajse fare kontroll mbi këtë proces; ata madje kanë shumë pak të dhëna”, tha Bonnie Glaser, këshilltare e lartë për Azinë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington, për The Diplomat përmes emailit. “Një zhvillim i madh përgjatë vijave të hapjes së Nixon-it ndaj Kinës – i cili është jashtëzakonisht i largët – do të shkaktonte shqetësim në Pekin. Ndërkohë që kinezët dëshirojnë të lehtësojnë tensionet, një marrëveshje USA-DPRK mund të ketë pasoja negative për interesat kinezë”.

Megjithëse Kina shpesh ankohet se nuk mund të konsiderohet përgjegjëse për veprimet e Koresë së Veriut, ka përparësi të caktuara për t’u parë si një lojtar kyç në çështjen bërthamore koreane. Në të kaluarën, Kina është pozicionuar si ndërmjetës midis Koresë së Veriut dhe palëve të tjera të interesuara, duke kulmuar në bisedimet gjashtë palëshe të kryesuara nga Kina që filluan në vitin 2003 në Pekin, duke bashkuar Kinën, Japoninë, Korenë e Veriut, Korenë e Jugut, Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara. Megjithëse bisedimet u ndërprenë në vitin 2009, Kina ka vazhduar të kërkojë një kthim në atë proces dhe deklaratën e përbashkët të lëshuar më 19 shtator 2005.

Procesi i tanishëm diplomatik, megjithatë, ka ngushtuar fokusin në tre lojtarë kryesorë: dy Koretë dhe Shtetet e Bashkuara. Kjo e lë Kinën nga jashtë duke shikuar, edhe diskutimet (nëse ato do të çojnë drejt një progresi konkret, i cili është larg nga të qenit i sigurt) mund të ketë një ndikim kritik në interesat e sigurisë kineze. Dhe kështu Pekini është lënë duke u përpjekur për të gjetur një mënyrë për të rifutur veten në bisedimet për çështjet koreane. Siç e theksova edhe më herët këtë javë, theksimi i ministrit të jashtëm kinez, Wang Yi, mbi propozimin e “ngrirjes së dyfishtë” të Kinës si “recetë e duhur” për marrëdhëniet ndër-koreane, nënkuptonte se një ide kineze ishte pas përparimit të tanishëm.

Në fakt, Glaser thotë, “Ngrirja e dyfishtë” kurrë nuk u pranua nga Koreja e Jugut, Koreja e Veriut apo Shtetet e Bashkuara, kështu që sigurisht nuk ishte shtysja kryesore për progresin. Megjithatë, Kina dëshiron të marrë kredite dhe po e portretizon veten si paqebërësi rajonal”.

Çështja kryesore, nga perspektiva e Pekinit, është se në përpjekjen e fundit për të nxitur dialogun, nuk ka vend në tryezë për Kinën. Bisedimet po zhvillohen ekskluzivisht deri më tani në baza ndër-koreane; tani kemi premtimin e shtuar të një dialogu të drejtpërdrejtë SHBA-Kore e Veriut. Sidoqoftë, asnjë nga deklaratat e deritanishme (të cilat kanë ardhur vetëm nga zyrtarët e Koresë së Jugut) kanë ngritur mundësinë e një dialogu të zgjeruar me Kinën, aq më pak kthim në bisedimet midis Gjashtë Palëve. Në fakt, deklarata e delegacionit të Koresë së Jugut menjëherë pas udhëtimit të tyre në Phenian u përqendrua në përparimet në marrëdhëniet ndër-koreane, nga një samit i planifikuar i Moon-Kim në fund të prillit deri në një linjë telefonike mes liderëve të tyre. Seuli gjithashtu përmendi gatishmërinë e Phenianit për të folur me Shtetet e Bashkuara, në mënyrë specifike; palët e tjera nuk u përmenden.

Dhe nga perspektiva e Koresë së Veriut, një dialog vetëm me Shtetet e Bashkuara mund të jetë më se i mjaftueshëm. Zhan H. Lee, një analist veteran i Koresë së Veriut dhe i Global Fellow në Qendrën Wilson në Uashington, thotë se “ndryshe nga babai Kim Jong-il, i cili bëri përpjekje të mëdha në vitet e fundit të jetës së tij për të forcuar marrëdhëniet me Kinën, Kim Jong-un ka treguar vetëm përbuzje për udhëheqjen e Kinës”.

“Elita e Koresë së Veriut është e pakënaqur me varësinë tradicionale të Kinës”, tha Lee për The Diplomat në një email. “Ata janë të acaruar me mënyrën arrogante me të cilën Pekini ka trajtuar Koreanët, jo vetëm sot, por edhe nëpër shekuj.

“Kim Jong-un po e bën të qartë se ai nuk është vëllai i vogël i askujt – dhe padyshim jo i Kinës. Ai dëshiron të ulet në tryezë me Shtetet e Bashkuara”.

Për Pekinin, potenciali për një marrëveshje midis SHBA – Kore e Veriut e negociuar pa hyrjen e Kinës është alarmante. “Është e mundur që interesat kineze të mbrohen në një marrëveshje dypalëshe të SHBA-së me DPRK-në, por nuk ka siguri dhe kjo do të jetë shqetësimi kryesor i Kinës”, thotë Glaser. “Nëse ka diskutime për një traktat paqeje, për shembull, Pekini do të dëshirojë të ketë një vend në tryezë dhe të jetë pjesë e diskutimeve, si dhe një palë e traktatit”.

Në një konferencë shtypi të mëparshme, Geng u pyet në mënyrë specifike rreth shqetësimit “se Kina do të anashkalohet në zgjidhjen e çështjes së Gadishullit Korean”. Ndërsa ai nuk u përgjigj drejtpërdrejt me këtë ide, Geng bëri të qartë se Kina do të përpiqet të marrë pjesë në zhvillimet e ardhshme: “Duke ecur përpara, Kina do të punojë me të gjitha palët relevante për të vazhduar vazhdimisht procesin e denuklearizimit të gadishullit dhe zgjidhjen politike të çështjes së Gadishullit Korean”, tha ai.

Mediat kineze janë munduar me këtë çështje më drejtpërsëdrejti, por shkojnë larg me një pamje përgjithësisht të përgjakshme të zhvillimeve aktuale. Një editorial në Global Times në gjuhën kineze argumentoi se “Kina duhet të jetë e lumtur” në lidhje me një takim midis Trump dhe Xi dhe u kërkoi popullit kinez të mos shohë zhvillimet e fundit sikur “Kina të jetë duke u margjinalizuar”.

Në vend të kësaj, editoriali thoshte: “Duhet të kemi parasysh se cilat janë synimet më të rëndësishme të Kinës në Gadishullin: denuklearizimi i gadishullit dhe paqja dhe stabiliteti”. Këto dy pika janë më të rëndësishme se fitimet ose humbjet në një ndeshje të madhe të shahut të fuqisë, argumentoi Global Times.

Artikulli gjithashtu argumentoi se Kina nuk duhet të shqetësohet për Korenë e Veriut që do të afrohet shumë pranë Shteteve të Bashkuara, sepse “nuk është e mundur” për një nga fqinjët e Kinës që të mbështetet plotësisht në Uashingtonin. Një marrëdhënie e mirë midis Kinës dhe Koresë së Veriut është më e rëndësishme për Phenianin se sa për Pekinin, thuhet në artikull, përpara se të theksonte se Kina mund të ndihmojë në sigurimin e interesave të Koresë së Veriut dhe që Shtetet e Bashkuara nuk do të “mashtrojnë” gjatë procesit të denuklearizimit.

Zheng Jiyong, drejtor i Qendrës për Studime Koreane në Universitetin Fudan, në një intervistë me Xia Kedao të versionit ndërkombëtar të People’s Daily, gjithashtu tha se nuk kishte nevojë për shqetësim që Kina ishte duke u lënë anash sepse roli i saj si “garantues” është i pazëvendësueshëm. Nëse Kina nuk përfshihet, Zheng parashikonte, përpjekjet e tanishme nuk do të kalojnë fjalë e ngrohta të së kaluarës. Gjithashtu, edhe kur Kina nuk është e përfshirë në mënyrë aktive në përpjekjet diplomatike, Zheng vuri në dukje se politika e saj “three nos” për Gadishullin Korean – “asnjë luftë, pa kaos, pa armë bërthamore” – ka një efekt “frikësues dhe stabilizues” mbi situatën.

“Me peshë kaq të madhe ekonomike, politike dhe ushtarake, Kina … nuk mund të anashkalohet”, përfundoi Zheng./The Diplomat – Lexo.al/e.e