ANALIZA/ Asnjë klub nuk i largon yjet e tij në janar, por pse u shit Coutinho tek Barcelona ? – Lexo.al

ANALIZA/ Asnjë klub nuk i largon yjet e tij në janar, por pse u shit Coutinho tek Barcelona ?

Nga Jamie Carragher/

“Janari është një treg i vështirë për të bërë biznes. Askush nuk dëshiron të shesë lojtarët e tyre më të mirë.”

Sa shpesh dëgjon menaxherët, e thonë këtë ? Dritarja e transferimit të dimrit vjen me paralajmërim, mos prisni shumë, interpretues të lartë nuk janë në dispozicion, është koha e gabuar për të blerë dhe shitur. Përveç, duket, ku Liverpool dhe Philippe Coutinho janë të shqetësuar.

Nuk e kuptoj vendimin e Liverpool për të shitur tani Coutinho. Jo në mes të sezonit.

Pa marrë parasysh se sa dëgjoj për ëndrrat e fëmijrisë përpjekjet për ta bindur atë për të qëndruar, dhe sa familje, përfaqësues apo edhe sponsorë kanë shtyrë për të, pse këtë muaj ? Shpërblimi financiar është i madh. Pra, është rreziku.

Liverpooli është i pozicionuar mirë për të përfunduar garuesit në Manchester City. Ata kanë një barazim të llojit të Ligës së Kampionëve. Ekipi i Liverpulit i janarit 2018 është më i lartë se ai i janarit 2005, i cili fitoi Ligën e Kampionëve. Ata kanë humbur vetëm katër nga 44 ndeshjet e fundit, duke u përmirësuar vazhdimisht. Pse rrezikojnë momentin ?

Pavarësisht se sa Coutinho ishte i shqetësuar, Liverpool mund të kishte qëndruar i fortë. Ndërsa disa lojtarë të tillë si Alexis Sanchez dhe Virgil Van Dijk humbën formën pasi u mohuan lëvizjen e tyre të verës, Coutinho ishte e kundërta. Ai kurrë nuk ka luajtur më mirë për Liverpoolin se në mes të shtatorit dhe dhjetorit këtë sezon. Unë jam i sigurt se braziliani do të ishte shëruar nga zhgënjimi i tij për katër muaj të tjerë.

Ishte më e rrezikshme ta mbante atë në gusht se tani. Askush nuk e dinte se si do të reagonte ndaj kthimit të tij në krah. Ai tregoi se ishte në natyrën e tij të jepte gjithmonë 100 për qind, prandaj pse presin ndryshe në shkurt ?

Kur oferta dhe shitja u mohua verën e kaluar lojtari dhe agjenti i tij duhet të kenë pritur që ai do të mbahet për vitin. Çfarë ndryshoi ?

Pajtohem që tarifa prej 142 milionë euro është astronomike. Tregu i transferimit është i çmendur, por për Coutinhon që të bëhet lojtari i dytë më i shtrenjtë në futbollin botëror është i jashtëzakonshëm. Ai është bërë një lojtar i jashtëzakonshëm, por ai nuk është më i miri në Premier Ligë si Cristiano Ronaldo, Gareth Bale apo Luis Suarez kur ata bënë lëvizjet e tyre në La Liga. Ai është prapa Harry Kane, Kevin De Bruyne dhe Eden Hazard.

Por ende kam frikë se një marrëveshje e mesit të sezonit në mënyrë të panevojshme rrezikon vendin e Ligës së Kampionëve të Liverpulit për sezonin e ardhshëm. Nëse ata nuk përfundojnë në top katër, të gjithë do të tregojnë në shitjen e Coutinho-s ishte një gabim një gabim i madh për ekipin.

Imagjinoni fillimin për katër rivalët kryesorë të Liverpulit. Nëse Kane ndonjëherë lë Spurs për Real Madridin, ose Sanchez e lë Arsenalin për Manchester Cityn, shpresat e Ligës së Kampionëve do të pakësohen menjëherë.

Frustrimi për përkrahësit e Liverpool është çdo herë që klubi duket i aftë të sfidojë për nderimet më të larta që ata bëhen pre.

Ata përfunduan të dytët  në Manchester City dhe humbën Luis Suarez. Përpara kësaj arritën të dytët në Manchester United dhe humbën Xabi Alonso. Liverpooli nuk është i vetmi që është i detyruar të pranojë vendin e tyre në piramidën e futbollit. Barcelona dhe Madrid përfundimisht marrin atë që duan. Edhe Manchester United duhej të priste Realin kur Ronaldo dëshironte.

Zhdukja e yjeve nuk është një fenomen i kohëve të fundit Anfield. Në vitin 1977 klubi shiti Kevin Keegan në Hamburg për një tarifë rekord. Në vitin 1984 ata shitën kapitenin e tyre Graeme Souness në Sampdoria në një kohë që futbolli italian ishte më i pasuri në botë. Në 1987 Ian Rush u bashkua me Juventusin.

Dallimi është lënë me një thes të mbushur me trofe, Keegan dhe Souness si mbajtës të Kupës Evropiane, ndërkohë që Rush kishte fituar Ligën e Ligës / Kupës FA një vit më parë.

Humbja e lojtarit nuk është problemi më i madh. Është kur ata largohen,lejnë dicka pas dhe sa mirë është mbushur boshllëku që ka lënë pas Coutinho shkaku më i madh i stresit në Anfield.

Coutinho shkon pas pesë vjetësh pa një trofe. Për Torres ishte e njëjtë. Suarez fitoi vetëm Kupën e Ligës. Të gjithë u larguan nga klubi duke kërkuar kthimin në atë që dikur ishte, duke luajtur rolin e tyre në gjenerimin e shpresës. Ata u afruan, por pastaj rindërtimi duhej të fillonte përsëri. Kjo intensifikon pakënaqësinë. Ju mund të pranoni dhe të shënoheni nga shitjet e mëdha pas një periudhe të suksesshme, por jo në mes të rindërtimit.

Liverpool u zhyt pas daljeve të Alonso, Torres dhe Suarez. Ata panikuan, duke besuar se ata duhej të vepronin për t’i qetësuar ata që kërkonin të riinvestonin.

Arritën zëvendësimet joadekuate si Alberto Aquilani, Andy Carroll dhe Mario Balotelli. Të tre drejtuesit e ngarkuar në atë kohë – Rafa Benitez, Kenny Dalglish dhe Brendan Rodgers ishin zhdukur vitin e ardhshëm. Shumat e mëdha u pranuan dhe u shkatërruan. Transferet e këqija kushtojnë vende pune. Tarifa Carroll vazhdoi të rritet sepse Newcastle e dinte Liverpoolin të kishte paratë e Torres. Pjesa tjetër e futbollit anglez u qesh kur u rrit në 35 milionë euro.

Largohet Coutinho Liverpool është një skuadër më e balancuar se në vitin 2009, 2011 dhe 2014. Ata nuk kanë nevojë të blejnë panik. Nëse një objektiv afatgjatë mund të nënshkruhet, ata duhet të veprojnë, por përndryshe është e drejtë të presësh.

Duke qenë kritikuar disa vite më parë, ekipi i rekrutimit të Liverpool ka qenë më i zgjuar kohët e fundit; Mo Salah, Sadio Mane, Roberto Firmino dhe Joe Gomez kanë provuar të jenë marrëveshje të jashtëzakonshme. Virgil Van Dijk dhe shpejt-për të arritur Naby Keita premtojnë shumë. Këta rekrutë sigurojnë që Klopp mund të drejtojë burimet e tij në ndjekjen e një ose dy lojtarëve të klasës së lartë në vend të gjashtë apo shtatë, siç ishte rasti me paratë e Suarezit. Në fillim të sezonit të ardhshëm ne do të shohim një ekip të formuar plotësisht Klopp në vend të një versioni të zhvilluar të skuadrës së Rodgers lënë pas.

Kjo më bën më optimist më gjatë se sa po ndiqja transferimin e Suarezit.

Më parë këtë sezon argumenti ishte që Liverpool kurrë nuk mund të fitojë titullin nën Klopp. Arsyetimi im bazohet në financat. City dhe United punojnë në një treg të ndryshëm.

Ndërsa Liverpooli zotëron paratë e Coutinho, përkohësisht të paktën, që ka ndryshuar. Klopp është në një pozitë më të mirë për të sfiduar të paktën kundërshtarët e tij të Premier League për yjet më të lakmuar. 142 milion euro sjell mundësi. Që kur u bashkua me Liverpulin ai ka rikuperuar 34 milionë euro më shumë se ai ka investuar. Nëse ai dhe skautët e tij vazhdojnë të shpenzojnë mirë, Liverpooli do të shfaqet më i fortë.

Ardhja e Van Dijk trajton nevojën për një qendër-mbrapa. Unë do të argumentoj nëse Klopp nuk synon një portier më të besueshëm. Shumë njerëz gjithashtu duket se kanë harruar Adam Lallana, lojtari më i talentuar i Anglisë, i cili do të futet në rolin e mesfushës që Coutinho ka zënë për shumicën e sezonit.

Asgjë nuk do të më bindë që të shisja Coutinhon. Shitja e një prej lojtarëve më të mirë nuk mund të jetë kurrë shkak për kënaqësi.Por paralelet me shitjet Alonso, Torres dhe Suarez nuk janë aq të vlefshme.Liverpooli është më pak të brishtë tani.

Është për Klopp të ketë sukses kur të dy Benitez dhe Rodgers dështuan në 2009 dhe 2014 – sigurimi i një marrjeje të mega të parave të gatshme nuk e kthen pozitën e fuqisë në rritje në një dobësi të dobësuar. The telegraph/Lexo.al/ E.H