22.07.2024 07:33
Home Kërko

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

If you're not happy with the results, please do another search

Washington Post: Ministri Konica, i Shqipërisë, mbetet beqar. Një rrëfim për Faik Konicën nga...

Nga Gerald G. Gross Në mesin e shefave të misionit në Uashington, beqarët janë po aq të rrallë sa burrat në mëngjes. Ata mund të...

1934/ Deklarata e ministrit të jashtëm të Shqipërisë Xhaferr Vila, në gazetën jugosllave “Politika”

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të hënën e 18 qershorit 1934, deklaratën e rëndësishme të Ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, z....

28 tetor 1903/ Letra e Faik Konicës për Guillaume Apollinaire

Nga Aurenc Bebja   Në veprën “Guillaume Apollinaire. Correspondance. I Lettres reçues XI K-La”, gjejmë një letër të Faik Konicës (alias Thrank-Spiroberg) drejtuar shkrimtarit francez me 28...

The Chicago Tribune, Wilson: Nëse më jepet mundësia, do t’i ndihmoj sërish shqiptarët…

Nga Aurenc Bebja  “The Chicago Tribune” ka botuar, të enjten e 23 shkurtit 1922, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me telegramin e veçantë që...

Festimet para dasmës mbretërore, kur Geraldina thoshte: Populli im është më mikpritësi në botë

Nga Aurenc Bebja, Francë – 2 Prill 2022  “New York Herald Tribune” ka botuar, të hënën 25 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me...

Udhëzimi i Mbretit Zog për kryeministrin Kota: Universiteti të arsimojë gratë

Nga Aurenc Bebja/ Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 20 janarit 1929, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me...

Intervista me Isa Boletinin, çfarë thoshte për Shkodrën dhe Janinën

Nga Aurenc Bebja/ La Stampa ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°2, intervistën e Isa Boletinit me gazetën Corriere d’Italia. Shpresat dhe...

Si u prit largimi i Kadaresë nga Tirana zyrtare dhe shoqëria civile?

Nga Aurenc Bebja Prestigjozja Le Monde ka botuar, të shtunën e 27 tetorit 1990, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me largimin e shkrimtarit Ismail Kadare nga...

Kur Kadare i përgjigjej shkrimtarit dhe politikanit serb Drashkoviç mbi origjinën e shqiptarëve

“Le Monde Diplomatique” ka botuar, në tetor të 1989, reagimin e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk Drashkoviç...

Intervista e Faik Konicës: Më mirë të qëndrojmë turq, se sa të bëhemi italianë

“La Patrie” ka botuar, të hënën e 8 korrikut 1901, në ballinë, një shkrim në lidhje me reagimin e Faik Konicës (Thrank Spirobeg) ndaj...

Përbërja e komunitetit hebre të Vlorës në shekullin e XV-të

Nga Aurenc Bebja L’Univers israélite ka botuar, me 20 mars 1914, në faqen n°11, një shkrim në lidhje me hebrenjtë e Vlorës. “Shqipëria, kaq në...

Karl Gega, gjeniu i një prej kryeveprave më të bukura teknike në botë

Nga Aurenc Bebja “La Croix” ka botuar, të premten e 20 majit 1904, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me 50-vjetorin e përfundimit të...

Shqiptarët dallohen nga hollësia e mendjes, qartësia e mendimit dhe forca e karakterit

Në faqen n°354 të librit “La Corse et les Corses, Opinions et Documents” të Charles de Susini, botuar në Paris në vitin 1906, gjejmë...

Fjalimi brilant i Skënderbeut

Nga Aurenc Bebja, Francë/ Fjalimi i më poshtëm, sjellë në shqip nga Aurenc Bebja, është marrë në librin “Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire” të autorit Stephan...

Geraldina: Dua të kujdesem për gratë dhe fëmijët e vendit

Nga Aurenc Bebja-“Paris-Midi” ka botuar, të martën e 26 prillit 1938, në ballinë, intervistën ekskluzive të korrespondetit të saj me mbretëreshën e ardhshme të...

Biografi për të famshmin Ali Pashë Tepelena

Nga Aurenc Bebja/ “La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit 1817, në faqen n°4, shkrimin biografik të “The litterary Gazette” për Ali Pashë...

Kritika e Emile Zola për gjeniun Hugo

“Mémorial de la Loire et de la Haute-Loire” ka botuar, të shtunën e 5 prillit 1879, në faqen n°2, kritikën letrare të Emile Zola...

Deklarata e Churchill për Shqipërinë

Nga Aurenc Bebja- “La France” ka botuar, të premten e 5 nëntorit 1943, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Winston...

Intervista e Ismail Qemalit më 1911

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Maj 2020 “Le Voltaire” ka botuar, të mërkurën e 8 marsit 1911, në faqen n°3, intervistën e Ismail Qemalit...

Ismail Qemali dhe Isa Boletini në 1913-n në Vjenë: Kosova e Mitrovica duhet t’i...

“Le Soir” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit...

“Një konsultim mbi Shqipërinë”, kur Esat Pasha shfrytëzoi fanatizmin myslyman

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Prill 2020 “Le Temps” ka botuar, të enjten e 28 majit 1914, në faqen n°6, një shkrim në lidhje...

Pse shqiptarët thonë “pi dhe jo tymos duhan” ? Shpjegimi i Faik Konicës në...

Nga Aurenc Bebja Revista “Mélusine” ka botuar, më 1900, në faqen n° 83, shpjegimin e Faik Konicës se përse shqiptarët thonë “pi dhe jo...

“Epiri është Shqipëri dhe Shqipëria Epir”, zbulohet letra e Pano bej Frashërit drejtuar gazetës...

Gazeta franceze, « Journal des débats politiques et littéraires – Paris », ka botuar, të shtunën e 27 shtatorit 1913, në ballinë, letrën e...

Viti 1937, koha kur u ndalohej bixhozi nëpunësve shtetërorë

“L’Ère Nouvelle” ka botuar, të mërkurën e 24 shkurtit 1937, në faqen 2, një shkrim në lidhje me ndalimin në Shqipëri të bixhozit dhe...

Telegrami i Ismail Qemalit në 1912 për fuqitë e mëdha: Ndërhyni, përndryshe Shqipëria…

“L’Echo de Paris” ka botuar, të dielën e 29 dhjetorit 1912, në faqen n°3, një telegram të Ismail Qemalit drejtuar asokohe ministrave të Fuqive...

Pashko Vasa organizoi një festë në nder të shkollave të Aleancës Izraelite

Nga Aurenc Bebja, Francë “L’Univers israélite” ka botuar, me 16 maj 1886, në faqen n°42, një shkrim në lidhje me organizimin e një feste nga...

Çfarë thoshte Esat Toptani për gjermanët në vitin 1916

“L’Heure” ka botuar, të premten e 1 shtatorit 1916, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratat e Esat Pashë Toptanit ndaj militarizmit...

Intervista e Esat Toptanit:Vidi s’mund të jetë më mbret i shqiptarëve

“Le Petit Parisien” ka botuar, të mërkurën e 8 korrikut 1914, në ballinë, intervistën ekskluzive me Esat Pashë Toptanin, të zhvilluar asokohe në Paris,...

“Nuk kam organizuar asnjë komplot”, ja çfarë thoshte Esat Pasha për shtypin italian

“La France” ka botuar, të hënën e 25 majit 1914, në faqen n°3, intervistën e Esat Pashë Toptanit, të zhvilluar asokohe në Napoli me...

Shkëmbimet midis Mbretëreshës së Italisë dhe Esat Pashë Toptanit në ballon e oborrit mbretëror

“Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 18 shkurtit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me shkëmbimet Esat Pashë Toptanit me mbretëreshën...

Itali 1914/ Shkëmbimet midis Mbretëreshës së Italisë dhe Esat Pashë Toptanit në Ballon e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Janar 2020 “Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 18 shkurtit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje...

Çfarë i rrëfyen gazetarit francez Esat Pasha dhe Ismail Qemal Beu

“Le Figaro” ka botuar, të martën e 2 qershorit 1914, në faqen n°2, intervistën ekskluzive të gazetarit të saj, Raymond Recouly, me dy liderët...

Kur presidenti francez dekoronte Esat Pashën me titullin e ‘oficerit të madh të legjionit...

“Excelsior” ka botuar, të premten e 14 prillit 1916, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me dekorimin e Esat Pashë Toptanit nga presidenti...

8 vjet nga reforma në drejtësi, Ambasada e SHBA: Përgëzojmë popullin shqiptar, proces i...

Ambasada e SHBA ka reaguar përmes një deklarate lidhur me miratimin e reformës në drejtësi 8 vjet më parë, ndërsa përgëzon popullin shqiptar për...

“21 Janari”/ Gjikondi: Vendimi i SPAK duhet përshëndetur, Berisha ka qenë gjithmonë zjarrhedhësi i...

Juristja, Brizida Gjikondi foli për rihapjen e dosjes së “21 Janarit” dhe dëshmitë e familjarëve të Aleks Nikës, i cili mbeti i varrë më...

Nis hetimi për transferimin e Calafiorit tek Arsenali!

Transferimi i Riccardo Calafiorit tek Arsenali pritet që të hetohet nga një grup avokatësh sipas një raportimi të ri. Arsenali është në fazën përfundimtare...

“O bo bo, mua më akuzon Saliu si sovjetik” – Dëshmia e Ylli Popës:...

Mjeku dhe akademiku i njohur, Prof. Dr. Ylli Popa, me origjinë nga një familje e njohur me tradita intelektuale nga qyteti i Elbasanit, i...

Balluku në bypass-in e Vlorës: Asnjë tolerancë për abuzuesit e hapësirave publike përgjatë akseve...

Flogert Muca: Këshilli Bashkiak i Tiranës i jep dritën jeshile miratimit të marrëveshjes së grantit me Fondin e Katarit për Zhvillim (FKPZH), për...

Lajmi i mirë / Miratohet draft-marrëveshja për ndërtimin e sheshit fundor të Bulevardit të...

Këshilli Bashkiak i Tiranës i jep dritën jeshile miratimit të marrëveshjes së grantit me Fondin e Katarit për Zhvillim (FKPZH), për financimin dhe ndërtimin...

Nga bashkëjetesa në pritje të ëmbël? Ilnisa Agolli rrëfën të rejat e fundit nga...

Gazetarja e njohur, Ilnisa Agolli pas përfundimit të pushimeve me partnerin e saj Meriton Mjekiqin, ishte e ftuar në emisionin “She’s On Top” ku...

“Kaseta e ’21 Janarit’ do hedhë poshtë vendimin e gjykatave”, Hoxha zbulon një dosje...

Gazetari Artan Hoxha i ftuar në “Top Talk” foli për hetimin e dosjes së “21 Janarit”, nga SPAK, ku sot u morën në pytje...

FOTOLAJM/ Momenti kur Tedi Blushi sulmon Halit Valterin në Këshill Bashkiak

Pak minuta pasi nisi mbledhja, anëtari i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi u përfshi nga debatet me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe hodhi letra drejt...

“Donte lirinë, por ia mohuan”, nëna e Faton Hajrizit: 15 vjeç mbahej lidhur me...

“Jetë Shqiptare” ka udhëtuar drejt qytetit të Skënderajt në Kosovë për të biseduar me nënën e Faton Hajrizit. Ai u vra të premten (19 korrik)...